January 30 2015 11:50:58
Nawigacja
· Aktualności
· OSP Tuszyn
· Historia
· Zarząd OSP
· MDP
· ICEO
· Sala OSP
· Linki
· Galeria
· Nowa Galeria
· Filmy
· Kontakt
Komora dymowaDnia 22.11.2014r. druhowie z naszej jednostki udali się do Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi z/s w Sieradzu na test w komorze dymowej i ćwiczenia doskonalące w komorze rozgorzeniowej. Test w komorze dymowej składał się z 5 etapów. Każdy druh musiał dostać pozytywną opinię lekarza, który przed rozpoczęciem ćwiczenia przeprowadził krótkie badanie. Uczestnicy biorący udział w teście zobowiązani byli mieć na sobie ubranie bojowe oraz aparat do ochrony dróg oddechowych. Poszczególne elementy testu to:
- ergonometr taśmowy - 5min, 9 km/godz.
- młot uderzeniowy - 25 razy
- drabina bez końca - 20m.
- ścieżka treningowa w komorze dymowej - 70m.
- młot uderzeniowy - 25 razy
Nasi druhowie w składzie: Anna Bykowska, Dominik Wolski, Jacek Szymański i Maciej Janiczek przeszli test pozytywnie co dało im przepustkę do ćwiczenia w komorze rozgorzeniowej, które składało się z dwóch części. Część teoretyczna czyli przedstawienie i omówienie zjawisk fizykochemicznych występujących podczas pożarów wewnętrznych oraz taktyki i techniki prowadzenia w tych warunkach działań ratowniczo-gaśniczych. Część praktyczna czyli ćwiczenia w komorze rozgorzeniowej w warunkach otwartego ognia, zadymienia i oddziaływania promieniowania cieplnego. Takie szkolenia pozwolą naszym druhom stawać się coraz bardziej profesjonalnymi w działaniach gaśniczych, które wymagają dużej odwagi i determinacji.


Tekst i foto: A. Bykowska
Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowymW 23.11.2014r o godz. 9, w budynku naszej remizy odbyło się szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym przeprowadzone przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Koluszkach. W szkoleniu brali udział druhowie jednostek będących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym z gminny Tuszyn i Rzgów. Przeprowadzone ono zostało według programu zawartego w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 6 lipca 2010r, „w sprawie kierowania ruchem drogowym”. Cześć teoretyczną poprowadził Z-ca Dowódcy JRG Koluszki asp. sztab. Grzegorz Markiewicz, następnie pokazał film szkoleniowy. W spotkaniu uczestniczyli Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Koluszkach, którzy przedstawiali przykłady doświadczeń jakie ich spotkały w pracy oraz odpowiadali na zadawane przez uczestników szkolenia pytania. W podwyższeniu swoich kwalifikacji uczestniczyło 5 druhów z naszej OSP Tuszyn: Anna Bykowska, Maciej Janiczek, Kazimierz Sochacki, Rafał Ślązak,Dominik Wolski.


Tekst: R. Ślązak
Kolejny groźny wypadek w Głuchowie- DK-1W dniu 7 listopada 2014r nasza jednostka była dwukrotnie dysponowana przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Koluszkach do zdarzeń w miejscowości Głuchów na 378 i 379 km DK-1. Do pierwszego zdarzenia alarmowani zostaliśmy o godz. 7.30 do neutralizacji płynów samochodowych będącymi następstwem kolizji drogowej Citroena Berlingo i Renault Master w którym doszło do przebicia chłodnicy i wycieku płynu chłodniczego. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz neutralizacji plamy. W działaniach uczestniczył jeden zastęp OSP Tuszyn GBARt 2,5/16, 4 osoby, Policja 1 radiowóz 2 osoby oraz przedstawiciel GDDK i A, której zostało przekazane miejsce zdarzenia. Czas działań ok. 40 min.
Drugie zdarzenie, do którego zostaliśmy zadysponowani tego samego dnia o godz.16.55 do Głuchówa było dużo poważniejsze. Zgłoszenie dotyczyło wypadku tira i samochodu dostawczego, w którym są dwie osoby uwięzione. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że kierujący Mercedesem Vito nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu wyjeżdżając z ul. Długiej wprost pod nadjeżdżający ciągnik siodłowy marki Volvo z podpiętą cysterna do przewozu rzeczy sypkich. W skutek silnego uderzenia przez nadjeżdżający zestaw, Mercedesa odwróciło o 180 stopni i wyrzuciło na chodnik. Na poszkodowani po wstępnym zbadaniu przez lekarza ZRM zostali zabrani do szpitali, a Policja rozpoczęła procedury ustalania przebiegu wypadku. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji poszkodowanych przy pomocy noszy typu „deska ”, uprzątnięciu z jezdni elementów karoserii i szkła oraz uprzątnięciu towaru, który wypadł z Vito w skutek zderzenia się z tirem. Przez cały okres działań ratowniczych występowały utrudnienia w ruchu na nitce w kierunku Łodzi, a w pierwszej fazie działań droga została całkowicie zablokowana na czas ok 40 min. W działaniach brał jeden zastęp OSP Tuszyn GBARt 2,5/16, 4 osoby, jeden zastęp OSP Wodzinek GBA 2,5/16, dwa zastępy JRG Piotrków Tryb. GBARt 2,5/16 i SCRt i jeden zastęp JRG Koluszki GLBARt 1/25, 4 osoby, Policja 3 radiowozy, 4 osoby, dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego. Łączny czas działań 195 min.


Tekst i foto: R. Ślązak
Wypadek w GłuchowieW dniu 10 października 2014r. ok. godz. 8.15 nasi ratownicy zostali zadysponowani przez PSK w Koluszkach do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych w miejscowości Głuchów na DK-1 przy Centrum Hurtowym „Medax”. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Zespół Ratownictwa Medycznego udzielał pomocy kierowcy samochodu marki Renault Clio, z którym podróżowały trzy osoby w podeszłym wieku. Drugą osobą poszkodowaną była pasażerka Clio, która siedziała za kierowcą. Pasażer siedzący z boku w Renault oraz kierowca poszkodowanego Forda Mondeo nie odnieśli obrażeń. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pomocy ZRM w ewakuacji dwójki poszkodowanych przy pomocy deski ortopedycznej. Obie poszkodowane osoby zostały przetransportowane do szpitali z urazami kręgosłupa oraz ogólnymi potłuczeniami. Na miejscu policja kierowała ruchem oraz prowadziła czynności śledcze mające na celu ustalenie przebieg zdarzenia. Z wstępnych ustaleń wynika, że kierujący Mondeo zahamował przed przejściem dla pieszych, a kierujący Renault nie zachował należytej ostrożności i uderzył w tył Forda. W działaniach brał udział jeden zastęp OSP Tuszyn GBARt 2,5/16, 6 osób, JRG Koluszki GLBArt 1/2,5, 4 osoba, 2 Zespoły RM 6 osób, 3 radiowozy 5 osób. Łączny czas działań ok. 160 min.

Tekst i foto: R. Ślązak
Firefighter Combat Challenge Łódź 2014rW dniach 26-27 września 2014r. na Rynku Manufaktury w Łodzi odbyły się międzynarodowe zawody dla najsprawniejszych strażaków w formule Firefighter Combat Challenge, które do nas przywędrowały z Stanów Zjednoczonych. Wcześniej tego typu ćwiczenia służyły jako test sprawności fizycznej dla amerykańskich strażaków, a z czasem przerodziły się w rywalizację sportową między ratownikami. Pierwsze zawody FCC miały miejsce na Uniwersytecie Maryland w 1991r i wygrał je Prince William, zorganizował je dzisiejszy prezydent federacji FCC dr Paul Davis, który wcześniej na tym uniwersytecie otrzymał zlecenie na badania, które miały na celu scharakteryzowanie fizycznych wymagań stawianych zawodowym strażakom. Pierwsze Mistrzostwa Świata przeprowadzone były w Anaheim 1998 r. w Kalifornii, dziś odbywają się co roku na innym kontynencie. W tego typu zmaganiach po raz pierwszy postanowił sprawdzić się jeden z naszych druhów Rafał Ślązak, który zaliczył wszystkie konkurencję uzyskując czas 2,57 minuty. Zawody składały się z 5 konkurencji:
-wbiegnięcie na 12- metrową wieżę z odcinkiem o wadze 19 kg,
-wciągnięcie na wieżę 19kg ciężaru przy pomocy liny
-przesunięcie metalowej sztaby o ciężarze 72 kg na odległość 1,5m przy użyciu 5 kg młota
- przebiegnięcie slalomem odległości 40 metrów, przeciągnięcie linii wężowej z dwóch odcinków zakończonej prądownicą na odległość ok. 24m i podanie prądu wody
- ewakuacja manekina ważącego 80 kg na odległość 30 m.
Wszystkie te konkurencje pokonywane były pełnym uzbrojeniu osobistym i sprzętem ODO oczywiście z podpiętą maską. Po przekroczeniu mety większość zawodników było u skraju sił więc służby techniczne zawodów pomagały zawodnikom zdjąć sprzęt i umundurowanie oraz podawały tlen skrajnie wycieńczonym. Druh zapowiada, że w przyszłorocznych zawodach FCC chętnie weźmie udział, zebrał już pewne doświadczenie, którego zabrakło mu w tym starcie, a co jest bezcenne w tego typu zmaganiach.

Tekst: E. Wieczorek Foto:S. Komorowski
70 rocznica operacji Market GardenDelegacja OSP Tuszyn w dniach 18 – 21 września uczestniczyła w obchodach rocznicowych upamiętniających udział amerykańskich, brytyjskich i polskich spadochroniarzy w operacji Market – Garden w Holandii. W tym czasie wzięli udział w uroczystościach w Arnhem pod Airborne Monument, na Cmentarzu Wojennym w Oosterbeek. Odwiedzili zaprzyjaźnionych strażaków z Heteren gdzie prowadzone były rozmowy w jaki sposób funkcjonuje ochrona przeciwpożarowa w Holandii. W sobotę pod pomnikiem Surge Polonia na Placu Polskim w Driel nasza delegacja brała udział w uroczystościach upamiętniające walkę 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Bitwie pod Arnhem, w których uczestniczyli Jego Królewska Mość Król Willem-Alexander oraz Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Delegacji strażaków przewodniczył Prezes Busiakiewicz.
Tekst i foto:M. Wymyslowski
Wypadek na 370 km DK1W dniu 19 sierpnia 2014r. o godz. 15.25 nasza jednostka została zadysponowana do wypadku drogowego mającego miejsce na 370 km DK-1. W zgłoszeniu nie było informacji o osobach poszkodowanych oraz ilości i rodzaju pojazdów uczestniczących w zdarzeniu. Na miejscu wypadku przybyliśmy jako pierwsza służba ratownicza. Na środkowym pasie w poprzek drogi zastaliśmy rozbitego Volkswagena Golfa, który z niewyjaśnionych przyczyn uderzył w bariery energochłonne oddzielające kierunki jazdy oraz samochód marki Mercedes który został uszkodzony w skutek uderzenia elementami VW Golfa. W pojeździe znajdowała się poszkodowana kobieta w wieku ok. 38l, która opatrywana była przez przejeżdżającego tamtędy prywatnym samochodem ratownika medycznego. Zabezpieczył ranę cięta łuku brwiowego oraz udzielał wsparcia psychicznego, na szczęście poszkodowana kobieta nie była uwięziona w pojeździe i nie było problemu z dostępem do niej. Nasi strażacy wraz z pomagającym ratownikiem założyli poszkodowanej kołnierz ortopedyczny oraz szynę Kramera na prawym przedramieniu gdyż było podejrzenie jego złamania w okolicach nadgarstka. Po przybyciu na miejsce Zespołu Ratownictwa Medycznego poszkodowana w pełnej asekuracji przez strażaków i lekarza przeszła na nosze ustawione zaraz przy rozbitym aucie, następnie ZRM kobietę przetransportował do szpitala. Druga grupa strażaków z naszego zastępu w tym czasie zabezpieczyła miejsce zdarzenia oraz kierowała ruchem. Na miejsce został wezwany technik policyjny do sporządzenia dokumentacji z wypadku oraz wezwano zarządcę drogi by przekazać miejsce działań ratowniczych po wypadku. W działaniach brał jeden zastęp OSP Tuszyn GBARt 2,5/16, 4 osoby, OSP Rzgów GCBA 4/37 i SLRT, JRG 7 Łódź GBARt 2,5/25 6 osób i JRG Koluszki GLBARt 4 osoby, jeden ZRM 3 osoby, policja 4 radiowozy 6 policjantów i przedstawiciel GDDK i A. Utrudnienia w ruchu na tym odcinku DK-1 w kierunku południowym trwały ponad 3,5 godziny.
Tekst i foto:R. Ślązak
Przegląd Strażackich Sikawek Konnych i RęcznychW niedzielę 10 sierpnia mieliśmy okazję zaprosić wszystkich mieszkańców gminy Tuszyn na Przegląd Sikawek Konnych I Ręcznych. Organizatorem festynu była Lokalna Grupa Działania BUD-UJ Razem pod patronatem Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuszynie i burmistrza miasta Tuszyna Witolda Małeckiego.
Przegląd rozpoczął się korowodem spod strażnicy OSP Tuszyn na plac przy Orliku na ul. Wysokiej. Tam po wciągnięciu flagi państwowej i złożeniu meldunku rozegrały się pokazy drużyn przybyłych z terenu całego kraju, aby przybliżyć lokalnej ludności jak to kiedyś gaszono pożary. Prezentację rozpoczęła drużyna z Kruszowa, która pokazała w jaki sposób należy wykonać zadanie. Drużyna po usłyszeniu hasła start miała do pokonania tor przeszkód, następnie docierała do prowizorycznej remizy gdzie sprawiała pompę oraz zakładała hełmy i pasy. W drodze z remizy należało przeciąć kawałek drewnianego bala, nalać wiadrami wody do zbiornika wodnego i przystąpić do gaszenia jednym prądem wody z drabiny drewnianego domku.
Jako że zawody miały charakter pokazu wszystkie zadania wykonywane były tak by były atrakcyjne dla zgromadzonej publiczności. Po zakończeniu ćwiczenia przez wszystkie drużyny miały one za zadanie wspólnie zgasić płonący domek, który teraz został podpalony naprawdę.
Podczas trwania całego festynu przygotowane były liczne darmowe atrakcje dla dzieci np. malowanie twarzy, basen z piłkami, dmuchany zamek. Na placu obok sikawek stały nowoczesne wozy bojowe z Państwowej Straży Pożarnej z Łodzi i Koluszek, zabytkowy samochód gaśniczy Magirus, oraz pojazdy Milicji Obywatelskiej z czasów PRL.

Po wręczeniu pucharów czas przybyłym widzom umilały koncerty orkiestr dętych, po których zakończeniu na plac ćwiczeń wkroczyli Ułani. Dzielni mężczyźni z Stowarzyszenia Ułanów imienia OWWP mjr. Hubala prezentowali musztrę konną, władanie bronią oraz skoki przez płonące przeszkody. Do pary dla Ułanów na placu swój pokaz również miały piękne damy na koniach ze stajni WIKI. Przy akompaniamencie muzyki Panie prezentowały różne układy zjeżdżania i rozjeżdżania przez grupę koni. Na zakończenie dla zebranych widzów grały zespoły SOLARIS I LEGEND, zabawa taneczna trwała do późnych godzin wieczornych. Więcej tutaj.
Tekst i foto: M. Wymysłowska
Zawody Wojewódzkie MDP 2014Dnia 21.06.2014r. w Koluszkach odbyły się Wojewódzkie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych rozgrywane wg regulaminu CTiF. Do rywalizacji przystąpiło 21 drużyn chłopięcych oraz 14 drużyn dziewczęcych. Naszą jednostkę reprezentowała M.D.P. dziewcząt w składzie: Wiktoria Kudra, Natalia Kudra, Paulina Kudra, Zuzanna Kiraga, Justyna Wilińska, Justyna Kotlicka, Klaudyna Ajzert, Katarzyna Smyczek, Marta Stuszek, Julia Dulasińska. Nasze podopieczne uplasowały się na 7 miejscu z końcowym wynikiem: 992,1 pkt. Mistrzami Województwa została M.D.P. z Prymusowej Woli, natomiast w rywalizacji chłopców M.D.P. z Głuchowa. Gratulujemy zajętej pozycji i życzymy powodzenia w kolejnych zawodach.Tekst i foto: D. Chrustowski
Dwa wypadki drogowe w gm. TuszynW dniu 15 kwietnia 2014r. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuszynie uczestniczyła w dwóch zdarzeniach. O godz. 14.20 nasza OSP została zadysponowana przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Koluszkach do kolizji drogowej na ul. Ks. Ściegiennego gdzie na łuku drogi kierujący samochodem dostawczym marki Peugeot Boxer nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił kontrolę nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie z płyt betonowych. W pojeździe oprócz kierowcy znajdował się pasażer, oboje doznali lekkich obrażeń. Policja przybyła na miejsce przeprowadziła kontrolę trzeźwości, która wskazała na zawartość alkoholu w organizmie (kierowca i pasażer mieli powyżej 2,5 promila w wydychanym powietrzu). Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji płynów eksploatacyjnych oraz odcięciu zasilania w rozbitym pojeździe. W działaniach brał jeden zastęp OSP Tuszyn GBARt 2,5/16, 4 osoby, jeden zastęp GCBA 5/32 JRG Pabianice oraz jeden zastęp SLRt Koluszki, ZRM S-3, Policja. Łączny czas działań 60 min.

Będąc na miejscu w/w kolizji KDR z KP PSP w Koluszkach odebrał zgłoszenie od dyżurnego PSK o wypadku drogowym w miejscowości Głuchów na przebudowywanym skrzyżowaniu DK-1 z A-1, gdzie działa tymczasowa sygnalizacja świetlna. Na miejsce udały się tam wszystkie służby będące na miejscu kolizji. W wypadku uczestniczyły dwa pojazdy, ciągnik siodłowy marki Scania wraz z naczepą prowadzony przez 24 l. mieszkańca powiatu opoczyńskiego i samochód osobowy marki Fiat Punto, którym podróżował mężczyzna 77 l. i kobieta 66 l. - mieszkańcy powiatu piotrkowskiego. Wskutek czołowego zderzenia pojazdów podróżujący Fiatem Punto zostali uwięzieni w swoim pojeździe. Przybyłe na miejsce jednostki straży wraz z Pogotowiem Ratunkowym rozpoczęły natychmiast akcję ratunkową, w pierwszej kolejności ewakuowano kobietę, która była nieprzytomna. ZRM po przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo oddechowej stwierdził zgon kobiety, która bardziej ucierpiała w wypadku. Mężczyzna miał więcej szczęścia i z licznymi obrażeniami głowy, klatki piersiowej, kończyn dolnych w ciężkim stanie został przetransportowany do szpitala im. Kopernika w Łodzi. Działania straży polegał na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji poszkodowanych przy pomocy urządzeń ratownictwa technicznego, neutralizacji płynów samochodowych poprzez sorpcję oraz uprzątnięciu z jezdni elementów karoserii rozbitych samochodów. Policja wyjaśnia okoliczności wypadku. W działaniach uczestniczył jeden zastęp OSP Tuszyn GBARt 2,5/16 4 osoby, OSP Srock GBA 2,5/16 dwa zastępy JRG Koluszki SLRt i SLRR oraz dwa zastępy JRG Piotrków Trybunalski. Łączny czas działań 270 min.Tekst: R. Ślązak, Foto: K. Sochacki
Wypadek motocyklowy w ModlicyW dniu 13.04.2014 r. o godz. 18.40 nasza jednostka został zadysponowana przez PSK w Koluszkach do zabezpieczenia lądowiska dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na nieoddanym do użytku odcinku autostrady A-1 w miejscowości Modlica, na którym doszło do wypadku motocykla marki Yamacha na którym podróżowało małżeństwo wracające z rozpoczęcia sezonu dla motocyklistów na Jasnej Górze. Na miejscu wypadku obecne był już dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego i Policja, LPR został odwołany i czynności straży w tym momencie ograniczył się do zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Z niewyjaśnionych przyczyn kierujący pojazdem nie zauważył końca drogi i uderzył w siatkę oddzielającą zakończoną cześć jezdni od budowy spadając przy tym z nasypu o wysokości 8 m. Siła uderzenia była tak duża, że kierującego wyrzuciło na dużą odległość przerzucając go nad pionowymi drutami zbrojeniowymi przygotowanymi do dalszej budowy.Poszkodowany kierowca motocykla z licznymi obrażeniami został przetransportowany do szpitala przez ZRM, a pasażerka poniosła śmierć na miejscu. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i pomocy w transporcie poszkodowanego do karetki po stromym nasypie, oświetlenia miejsca wypadku i wydobycie motoru zawiniętego w siatkę z wykopu. W działaniach brał jeden zastęp OSP Tuszyn GBARt 2,5/16, 3 osoby oraz 4 zastępy PSP. Działania zakończyły się w późnych godzinach nocnych. Czas na miejscu wypadku naszego zastępu to 110 min.Tekst: R. Ślązak, Foto: K. Sochacki
Wypadek na DK nr 1W dniu 24.03.2014r. o godz. 17.32 zostaliśmy zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Koluszkach do wypadku drogowego, który miał miejsce na 382 km DK-1 w miejscowości Głuchów. Dyżurny PSK przekazał informację, że doszło do zderzenia samochodu ciężarowego i osobowego, w którym znajduję się osoba uwięziona. Do wypadku doszło w okolicy skrzyżowania autostrady A-1 z DK-1 gdzie w związku z budową jest zamontowana tymczasowa sygnalizacja świetlna. Do wypadku doszło gdy kierujący samochodem osobowym marki Opel Astra z niewyjaśnionych przyczyn ok. 30 przed sygnalizacją świetlną zjechał na prawy pas ruchu i uderzył w tył ciągnika siodłowego marki Volvo wraz z naczepą. W skutek zderzenia ranny został 21 letni kierowca Opla Astry, który wbił się pod naczepę ciągnika odjeżdżającego ze skrzyżowania. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastępu z OSP Tuszyn osoba poszkodowana znajdowała się już w karetce ZRM. Z obrażeniami głowy i ogólnymi potłuczeniami sprawca wypadku trafił do piotrkowskiego szpitala. Nasze działania w tym momencie polegały za zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu zasilania i zakręceniu butli z gazem w samochodzie osobowym oraz neutralizacji płynów samochodowych po przez sorpcję. W działaniach brał jeden zastęp naszej OSP GBARt 2,5/16 w sile 6 osób. Na miejsce dojechały jeszcze po jednym zastępie OSP Wodzinek, OSP Srock, Policja 3 radiowozy, ZRM, pracownicy techniczni GDDKiA oraz JRG Koluszki GBA 2/16, 3 osoby, którego dowódca przejął dowodzenie nad działaniami podtrzymując wcześniejsze decyzję. Łączny czas naszych działań 135 min.Tekst: R. Ślązak, Foto: M. Jakubowski
Prezentacja sprzętu ratowniczegoW dniu 11.02.br o godz. 14 w naszej OSP odbyła się prezentacja firmy Fire-Max, która zajmuje się dystrybucją profesjonalnego sprzętu ratowniczego dla straży pożarnych. Współpracuję ze znanymi markami na świecie takimi jak Magirus, Hornet, Vetter, Cutters Edge, Leader czy Lukas. To właśnie tej ostatniej firmy mieliśmy możliwość zapoznania się z najnowszymi urządzeniami z serii eDRAULICŸ, które to napędzane są energią elektryczną skondensowaną w wymiennych akumulatorach. Mieliśmy tez możliwość użycia sprzętu ratownictwa technicznego napędzanego tradycyjnie przy pomocy pompy hydraulicznej o napędzie spalinowym. Na placu jednostki do prezentacji został przygotowane dwa samochody osobowe uzyskane z miejskich złomowisk na których mieliśmy możliwość zapoznania się nowymi technikami cięcia karoserii, sprawdzenia siły cięcia i rozpierania, a także z parametrami urządzeń firmy Lukas. Prezentację prowadził Pan Mateusz, dyrektor oddziału W-wa Fire-Max, zaś nasi druhowie przećwiczyli swoją wiedzę oraz zapoznali się z eDRAULICŸ. Pragniemy podziękować firmie Fire-Max za inicjatywę takiej prezentacji dla naszej jednostki, w szczególności Pani Halinie i Panu Mateuszowi.

Tekst: R. Ślązak, Foto: archiwum OSP Tuszyn
Groźny pożar w bloku mieszkalnymDnia 15 lutego doszło do kolizji dwóch samochodów w Tuszynie na skrzyżowaniu ulic Brzezińskiej i Polnej. W wyniku tego zdarzenia obrażenia odniosły dwie osoby, które po przebadaniu przez ZRM odmówiły hospitalizacji. W tym zdarzeniu udział brały również udział zastępy z JRG 7 Łódź i JRG Koluszki. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i pojazdów biorących udział w kolizji, sorpcji i neutralizacji płynów eksploatacyjnych oraz kierowanie ruchem. Kolejnym zdarzeniem był pożar, do którego doszło ok. godziny 2 w nocy na ul. Wysokiej. Pożar rozwinął się w pomieszczeniach piwnicy i został zauważony przez mieszkańców bloku kiedy możliwości ewakuacji klatką schodową ze względu na duże zadymienie i wysoką temperaturę były bardzo utrudnione. W związku z czym, cześć mieszkańców ewakuowała się samodzielnie przez okna za pomocą znalezionych drabin. Przybyłe na miejsce zdarzenia jako pierwsze zastępy GBARt 2,5/25 i SCD-37 z JRG 7 przystąpiły do ewakuacji znajdujących się w oknach mieszkańców za pomocą drabiny mechanicznej. Ewakuowanym osobom pomocy udzielił obecny na miejscu zdarzenia Zespół Ratownictwa Medycznego, jedno dziecko zostało hospitalizowane. Równocześnie z ewakuacją mieszkańców prowadzono działania gaśnicze polegające na podaniu prądów wody w natarciu na palące się przedmioty zmagazynowane w piwnicach. Do zdarzenia zadysponowane zostały zastępy z JRG Koluszki, OSP Tuszyn, OSP Tuszyn Las i JRG 7 Łódź. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji mieszkańców, podawaniu środków gaśniczych, oddymianiu i przewietrzaniu pomieszczeń. Na miejsce zdarzenia przybył Burmistrz Miasta Tuszyna i Zastępca Komendanta Powiatowego PSP powiatu łódzkiego wschodniego. Po przewietrzeniu pomieszczeń i kontroli stanu powietrza lokatorzy powrócili do mieszkań.

Tekst i foto: Ł. Wymysłowski
Brak prawidłowej wentylacji przyczyną podtruciaDnia 24.01.2014r. kilka minut przed godziną 11 zostaliśmy zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Koluszkach do podtrucia tlenkiem węgla na ulicę Szpitalną w Tuszynie. Na miejsce niezwłocznie udaliśmy sie zastępem GBARt 2,5/16. Przed przyjazdem pierwszych zastępów na miejscu był już Zespół Pogotowia Ratunkowego, który udzielił pomocy ok. 3 letniemu dziecku oraz jego matce a następnie przetransportował do szpitala. Wysokie stężenie CO2 było spowodowane uruchomionym agregatem prądotwórczym w kotłowni. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenie oraz przewietrzeniu mieszkań trzykondygnacyjnego budynku. Siły i środki: OSP Tuszyn GBARt 2,5/16, JRG Koluszki GCBA 5/40 i JRG 7 Łódź GBARt 2,5/25. Czas działań: 145 min.

Tekst i foto: D. Chrustowski
Wygenerowano w sekund: 0.01 147,593 Unikalnych wizyt