November 29 2015 00:45:27
Nawigacja
· Aktualności
· OSP Tuszyn
· Historia
· Zarząd OSP
· MDP
· ICEO
· Sala OSP
· Linki
· Galeria
· Nowa Galeria
· Filmy
· Kontakt
Wypadek na ul. Ks. ŚciegiennegoW dniu, 28.07.2015 roku, nasza jednostka została zadysponowana przez dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania w Koluszkach, do wypadku drogowego w Tuszynie na ulicy Ściegiennego 50. W zgłoszeniu otrzymaliśmy informacje o jednej osobie uwięzionej w pojeździe. Po dotarciu na miejsce zdarzenia, obecny tam lekarz stwierdził zgon. Ofiarą był kierowca, czarnego seata. Prawdopodobną przyczyną tego tragicznego zdarzenia, była nadmierna prędkość. Kierowca nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i z dużą prędkością uderzył w drzewo. W wyniku uderzenia samochód "rozpadł" się na dwie części. Działania naszej jednostki polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i pojazdu przez odłączenie zasilania w pojeździe i zakręceniu instalacji lpg, a także przeszukaniu pobliskiego terenu w celu wykluczenia innych ofiar. Po zakończonych czynnościach, przez Policyjnego Technika przystąpiliśmy do wydobycia z wraku pojazdu kierowcy przy pomocy nożyc i rozpieraka hydraulicznego. W zdarzeniu uczestniczyły : OSP Tuszyn GBARt 2.5/16, JRG Koluszki GCBA 5/40, JRG Pabianice GCBA 5/32, ZRM, dwa radiowozy Policji.
Tekst i foto: R. Sieroń
Ślub Ewy i Rafała


W dniu 20 czerwca 2015r o godzinie 16 dwoje naszych druhów Ewa Wieczorek i Rafał Ślązak powiedzieli sobie sakramentalne „TAK”. Ślub odbył się w kościele p. w. św. Witalisa w Tuszynie. Druhna Ewa należy do naszej jednostki od 2008r (wstąpiła za namową przyszłego męża) w tym czasie regularnie brała udział w zawodach sportowo-pożarniczych na wszystkich szczeblach, a także zaliczyła kilka akcji ratowniczo-gaśniczych. Druh Rafał od 12 roku życia związany jest Ochotniczą Strażą Pożarną, a od 2001r jest członkiem OSP w Tuszynie. Obecnie pełni funkcję z- c y naczelnika OSP. Nie mogło się obyć bez akcentów strażackich w tym ważnym dniu. Pan Młody do Młodej przyjechał Sikawką Konną z 1884r powożoną przez dh Zdzisława Białowąsa w obstawie konnego oddziału ogniowego, który poprowadził dh Marcin Białowąs wraz z innymi druhami OSP Kruszów oraz asyście dwóch wozów gaśniczych OSP Tuszyn. Oczywiście po drodze do Pani Młodej nie zabrakło tradycyjnej bramki zorganizowanej przez strażaków. Po błogosławieństwu rodziców Młodzi sikawką udali do Kościoła. Cały przejazd korowodu weselnego odbył się przy dźwięku syren alarmowych co było dużą atrakcją dla wszystkich gości oraz mieszkańców Tuszyna. Mszę św. odprawił ksiądz Adam, udzielając sakramentu małżeństwa skutecznie rozładował stres Pary Młodej. Po ceremonii ślubnej odbyło się huczne wesele w sali naszej jednostki. Gościom weselnym przygrywał zespół „Casus”. Ślub ten będzie zarówno zapamiętany dla świeżo upieczonych małżonków jaki i dla wszystkich gości. Młodej parze składamy najserdeczniejsze życzenia szczęści, zdrowia i pomyślności na nowej drodze życia.

Kolizja na Łowickiej


Dnia 26.06.2015 zostaliśmy zadysponowani do wypadku na skrzyżowaniu ulic Rzgowskiej i Łowickiej w Tuszynie. Jadący ul. Rzgowską tir nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu w wyniku czego doszło do zderzenia z jadącym z prawej strony samochodem osobowym. Kierowca tira próbując uniknąć zderzenia z peugeotem skręcił w lewo i uderzył w słup energetyczny. Słup uległ zniszczeniu, betonowe elementy uderzyły w parapet stojącego obok domu oraz wybiły szybę w oknie. Kierujący pojazdami nie odnieśli obrażeń. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji płynów eksploatacyjnych, uprzątnięciu jezdni. Na miejscu działały OSP Tuszyn, JRG Koluszki, ZRM, Policja oraz Pogotowie Energetyczne.

Tekst i foto: M.Wymysłowska
X Pielgrzymka Strażaków Szlakiem Papieskim Zakopane- Ludźmierz 2015


W dni 7 czerwca 2015 druhny i druhowie z OSP Tuszyn tradycyjnie wzięli udział w pielgrzymce szklakiem, którym podążał Święty Jan Paweł II. Uroczystości rozpoczęły się zbiórką na placu przed Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Kawalkada samochodów pożarniczych ( w ilości około 200) wraz ze strażakami podążyła do Ludźmierza do Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, gdzie odbyła się uroczysta msza dziękczynno- błagalna w intencji strażaków OSP i PSP i ich rodzin. Po mszy świętej wszystkie poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście przemaszerowali do Ogrodu Różańcowego. Poszczególne delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. W asyście orkiestry złożono hołd ku czci Świętego. Po uroczystym obiedzie druhny i druhowie udali się do macierzystych jednostek. Do zobaczenia za rok!

Tekst: M. Bąk foto: M. Więcławska
Powiatowe Dni Strażaka 90-lecieOSP Wodzinek


W dniu 23 maja 2015 OSP Wodzinek (gmina Tuszyn) obchodziła 90- lecie założenia jednostki połączone z obchodami Powiatowych Dni Strażaka powiatu łódzkiego wschodniego. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 uroczysta Mszą Świętą polową, którą celebrowali księża kapelani OSP i PSP województwa i powiatu. W czasie mszy świętej wspomniano historię świętego Floriana –patrona strażaków, modlono się w intencji strażaków i ich rodzin oraz druhów, którzy już odeszli na wieczną wartę. Po mszy wręczano medale za zasługi dla pożarnictwa, nadawano wyższe stopnie (awanse). Następnie odczytano historię OSP Wodzinek (od 1925r. do 2015r.). Najwyższym odznaczeniem tj. honorowym medalem im. Bolesława Chomicza odznaczono obecnego prezesa jednostki druha Kazimierza Sęka ( sekretarza komisji rewizyjnej powiatu, oraz wiceprzewodniczącego Rady Miasta i gminy Tuszyn obecnej kadencji). Na uroczystości zaproszono przedstawicieli władz wojewódzkich OSP m. in. w-ce prezesa OSP dh Stanisława Bednarczyka, starostę powiatu łódzkiego wschodniego p. Andrzeja Opale, przedstawiciela PSP komendanta powiatowego PSP powiatu łódzkiego wschodniego bryg. Marka Dudę, prezesa zarządu miejsko- gminnego OSP dh Grzegorza Busiakiewicza (radny powiatu), przewodniczącego Rady Miasta p. Andrzeja Małeckiego, burmistrza Miasta i Gminy Tuszyn p. Witolda Małeckiego, wiceburmistrz p. Marię Kopczewską oraz samorządowców. Swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz gmin ościennych. Na uroczystości przybyło 36 pocztów sztandarowych m. in. z gminy Tuszyn, powiatu łódzkiego wschodniego, oraz gmin sąsiednich: OSP Grabica, OSP Moszczenica i OSP Czarnocin. Po dekoracji druhen i druhów, przy dźwiękach orkiestry dętej OSP Tuszyn odbyła się uroczysta defilada pododdziałów PSP i OSP. Defiladę poprowadził komendant miejsko- gminny OSP dh Kazimierz Sochacki. Defilada zakończyła oficjalną część uroczystości, później była część artystyczna, w której zaprezentowały się zespoły muzyczne. Druhny i druhowie oraz zaproszeni goście zostali zaproszeni na poczęstunek po czym wszystkie pododdziały wróciły do swoich jednostek macierzystych. Na pamiątkę 90 rocznicy OSP Wodzinek wystawiono księgę pamiątkową, w której to wszyscy uczestnicy oraz zaproszeni goście mogli wpisać gratulacje, życzenia i podziękowania. Życzymy najbliższego jubileuszu 100-lecia tej jednostki.

Tekst: M. Bąk foto: W. Małecki
XXI Międzynarodowy Zlot Gwiaździsty Strażaków


Delegacja strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuszynie w dniach 14-17 maja 2015 roku wzięła udział w XXI Międzynarodowym Zlocie Gwiaździstym Strażaków Europy, który odbył się w miejscowości Wetzikon w Szwajcarii. W wyjeździe zorganizowanym przez Zarząd OSP RP kierowany przez prezesa wzięło udział 10 strażaków ochotników z gminy Tuszyn. Polskę na zlocie reprezentowała grupa ok.70 osób. W zlocie uczestniczyli strażacy zawodowi, strażacy ochotnicy, sympatycy, oraz osoby działające na rzecz ochrony przeciwpożarowej w sumie ok. 4 000 osób. Podczas czterech dni odbywały się konferencje, spotkania, pokazy ratownicze. Najważniejszym punktem imprezy był tradycyjny przemarsz wszystkich uczestników przez miasto, oraz parada zabytkowych samochodów pożarniczych, których liczbę organizatorzy ocenili na ponad 400 sztuk. Szwajcarska straż prezentowała jeden z największych pojazdów ratowniczych w Europie, mianowicie samochód z lotniskowej straży pożarnej w Zurichu, helikopter, najnowszy sprzęt ratowniczy. Strażacy uczestniczyli w wielkiej paradzie, która przeszła ulicami miasta a także w wielu imprezach towarzyszących międzynarodowemu spotkaniu. Podczas spotkań wymienialiśmy się materiałami promocyjnymi z innymi uczestnikami zlotu, rozmawiając i porównując warunki prowadzenia działań ratowniczych, położenie geograficzne, oraz problemy lokalnej społeczności. Zlot należy do największych imprez strażackich na świecie i odbywa się co dwa lata. Strażacy z OSP Tuszyn uczestniczyli w nim już po raz czwarty.

Tekst: M. Wymysłowska foto: W. Miksa
Pożar budynku na Modlicy


W dniu 14.04.2015ro godz. 13.25 zostaliśmy zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Koluszkach do pożaru budynku mieszkalnego we wsi Modlica. Pierwszą jednostką ochrony przeciwpożarowej przybyłą na miejsce pożaru była lokalna OSP, zastali oni pożar w fazie rozwiniętej ale ogień nie wydobywał się na zewnątrz budynku, występowało silne zadymienie wokół dachu. Niestety z braku sprzętu ochrony dróg oddechowych nie mogli prowadzić skutecznych działań wewnątrz budynku. Pożarem objęta była wierzba dachowa na powierzchni 85% powierzchni zadaszenia budynku. Budynek był konstrukcji murowanej jednokondygnacyjny z poddaszem w stanie surowym w przyszłości przygotowanym do celów mieszkalnych, kryty blachą. Po przybyciu na miejsce akcji, przejęto linię gaśniczą rozwiniętą do wnętrza budynku od pierwszej roty działającej w środku bez właściwego zabezpieczenia i wprowadzono ja głąb poddasza nas strefę objętą ogniem. Po stłumieniu płomieni otworzono okna i drzwi na poddaszu w celu oddymienia budynku. Po przybyciu na miejsce JRG 7 z Łodzi podano z ich wozu gaśniczego jeszcze jedną linię gaśniczą na wschodnią ścianę budynku w celu ugaszenia desek dachowych będących poza kubaturą budynku. Na szczęcie na poddaszu nie było żadnych elementów wyposażenia co ograniczyło straty materialne, zalegającą wodę na stropie szybko ratownicy usunęli na zewnątrz budynku by nie dopuści do zalania pomieszczeń poniżej, ni które fragmenty deski dachowej zostały wycięte przy użyciu pilarek w celu dokładnego ugaszenia pożaru, użyto także kamery termowizyjnej w tym celu. W działaniach brał jeden zastęp OSP Modlica GBAM 2,8/8, dwa zastępy OSP Tuszyn GBART 2,5/16 i GCBA 6/32, jeden zastęp OSP Tuszyn Las GBA 2,5/16, jeden zastęp OSP Kalino GBA 2,5/25, OSP Rzgów GCBA 4/32, jeden zastęp JRG 7 Łódź GCBA 5/40/750 i JRG Koluszki GCBA 5/40 z którym przybył z-ca d-cy JRG Koluszki i objął dowodzenia nad działaniami ratowniczo-gaśniczymi. Łączny czas działań ok. 90 min.

Tekst i foto: R.Ślązak
Szkolenia z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy


W dniach 22-28.03.2015r w Ośrodku Szkolno – Wypoczynkowym Związku OSP RP w Pruszczu Gdańskim odbyło się szkolenie podstawowe z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla strażaków ochotników organizowane według rozporządzenia Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 7, poz. 60 z dnia 19 marca 2007roku). Szkolenie odbyło się w formie skoszarowanej. W/w szkoleniu uczestniczyło trzech druhów z naszej jednostki Wojciech Wolski, Adam Więcławski i Jacek Szymański. Uczestnicy mieli ustalony harmonogram dnia według, którego odbywały się zajęcia i ćwiczenia oraz przerwy na posiłek. Na zajęciach zdobywali wiedzę teoretyczną udzielania pierwszej pomocy oraz postępowaniem według procedur medycznych w których zawarta jest kolejność działań ratujących zdrowie i życie osób poszkodowanych i rannych. Na ćwiczeniach uczyli się sprawdzania czynności życiowych, opatrywania ran, złamań, ewakuacji poszkodowanych, masażu serca, zabezpieczenia poszkodowanych itp. Każdego dnia wieczorem odbywał się egzamin sprawdzający wiedzę uczestników. Dzięki ukończeniu tego ważnego szkolenia przez całą trójkę nasza jednostka wzbogaciła się o kolejnych druhów wyszkolonych pod kątem medycznym i są gotowi do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy osobą jej potrzebującej miedzy innymi w wypadkach drogowych, gdzie na naszym terenie ich nie brakuje. Każdy kto zaliczył pozytywnie egzamin składający się z części teoretycznej i praktycznej przed Komisją Egzaminacyjną uzyskał tytuł „Ratownika” co potwierdza Zaświadczenia wydane przez Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gdańsku z siedzibą w Pruszczu Gdańskim na którym widnieją podpisy komisji egzaminacyjnej. Wydane zaświadczenia są ważne na okres lat, po upływie którego druhowie będą musieli przejść szkolenie recertyfikacyjne z pierwszej pomocy. Na takim szkoleniu recertyfikacyjnym z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w dniach 11-12.04.2015r w Ośrodku Szkolno – Wypoczynkowym „Strażak” mieszczący się w Turawie odnawiała swoje uprawnienia czwórka naszych strażaków Dominik Wolski, Piotr Pokrzywa, Magdalena Wymysłowska i Rafał Ślązak. Zajęcia odbywały się w takiej samej formie jak u kolegów, którzy byli w Pruszczu Gdańskim, tylko że w mniejszym wymiarze godzinowym. Szkolenie miało głównie na celu przypomnienie wiadomości oraz zapoznanie się z nowymi procedurami wdrożonymi w ratownictwo medyczne. Cała czwórka naszej jednostki zaliczyła poprawnie obie formy egzaminu uzyskał zaświadczenie z tytułem Ratownika podpisane przez Komisję Egzaminacyjną mające okres ważności trzech lat.

Tekst i foto: R.Ślązak
Pożar budynku przy ulicy Poddębina


W dniu 04 lutego br. o godz. 10.10 zostaliśmy zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Koluszkach do pożaru budynku mieszkalne mieszczącego się przy ul. Poddębina. Po dojechaniu ma miejsce pożar został zastany w fazie rozwiniętej, ogień wydobywał się z dwóch okien na zewnątrz budynku. Palący budynek był konstrukcji drewnianej jednokondygnacyjnej z strychem , kryty eternitem. W pierwszej fazie działań podano dwa prądy wody w natarciu, jeden do wnętrza budynku oraz drugi z zewnątrz domu do pomieszczenia przez otwory okienne, gdzie pożar był najbardziej rozwinięty. Zadaniem roty wprowadzonej do środka było przeszukanie pomieszczeń pod kątem znajdujących się poszkodowanych w środku, stłumienie płomieni w pozostałych pomieszczeniach oraz otwarciu okien w celu oddymienia budynku. W kolejnej fazie pożaru podano trzeci prąd wody w natarciu do wnętrza strychu w celu ugaszeniu zarzewi ognia na nośnych elementach domu. Pożar doszczętnie strawił wyposażenie kuchni w której doszło do wybuchu pożaru oraz w dużym stopniu przedpokoju i sąsiadujący pokoju. W pozostałych pomieszczeniach było widać ślady silnego okopcenia ścian i wyposażenia. Na miejsce zadysponowano Pogotowie Energetyczne, którego zadaniem było odcięcie prądu doprowadzonego do budynku i Policję, która zabezpieczyła miejsce zdarzenia i przeprowadzała swoje czynności dochodzeniowo-śledcze. W działaniach wykorzystano także kamerę termowizyjną do wykrywani zarzewi ognia w konstrukcji budynku. Wstępną przyczyną pożaru było podpalenie „umyślne” przez konkubina ta właścicielki posesji. W działaniach brał jeden zastęp OSP Tuszyn GBARt 2,5/16, 5 osób, jeden zastęp OSP Tuszyn Las GBA 2,5/16, 6 osób, dwa zastępy JRG Pabianice GCBA 5/32 i SH-18, jeden zastęp JRG Koluszki GCBA 5/40, 4 osoby, patrol policji 2 osoby i pogotowie energetyczne 2 osoby. Łączny czas działań 120 min.

Tekst i foto: R.Ślązak
Wypadek w Głuchowie, siedem osób poszkodowanych


20 stycznia doszło do groźnego wypadku przy wjeździe na autostradę w Głuchowie. Volkswagen caravelle, którym wracało po pracy siedmiu mężczyzn uderzył w bok tira w wyniku czego wszyscy pasażerowie busa odnieśli obrażenia. Przybyłe na miejsce zdarzenia Zespoły Ratownictwa Medyczneo dokonały selekcji poszkodowanych, którym pierwszej kwalifikowanej pomocy udzielili strażacy, a następnie przewieźli wszystkich do szpitali. Trzy osoby doznały poważnych obrażeń, pozostałe cztery były lekko ranne. Na miejscu działały zastępy OSP Tuszyn, OSP Kruszów, OSP Wodzinek, JRG Piotrków Trybunalski, JRG Koluszki, Policja i 4 Zespoły Ratownictwa Medycznego.

Tekst i foto: M. Wymysłowska
Wizyta delegacji z Białorusi w OSP Tuszyn


W dniach 24-27 listopada 2014r z wizytą w Polsce gościła czteroosobowa delegacja z Białorusi reprezentująca Republikańskie Państwo-Społeczne Stowarzyszenie „ Białoruskie Ochotnicze Towarzystwo Pożarnicze”. W skład delegacji wchodzili: przewodniczący Krajowej Rady Stowarzyszenia Karpitskij Walentin Władymirowicz, kierownik Centrum Pracy Organizacyjno-Masowej Stowarzyszenia Biłyj Sergiej Anatoliewicz, prezes Grodnieńskiej Regionalnej Struktury Organizacyjnej Stowarzyszenia Żamojtina Elena Darianowna oraz inżynier RGOO Suszczinskij Władimir Wiktorowicz. Delegacja przybyła na zaproszenie ZG OSP RP w Warszawie. Celem wizyty było nawiązane współpracy z ZG OSP RP. W ich ojczyźnie nie ma Ochotniczych Straży Pożarnych wiec chcą powołać Stowarzyszenia OSP zechcieli skorzystać z naszego wieloletniego doświadczenia, dowiedzieć się jak działa i funkcjonuje. Pierwszego dnia pobytu delegacja odwiedziła OSP Warszawa-Wesoła, gdzie spotkała się z m.in.: z wiceprezes ZG ZOSP RP Teresą Tiszbierek oraz zastępcą dyrektora ZW OSP RP Wiesławem Golańskim, dh Zbigniewem Kaliszykiem członkiem ZG ZOSP RP. We wtorek goście przybyli z wizytą do siedziby Związku OSP RP w Warszawie. Przywitał ich m.in. dyrektor ZW ZOSP RP Jerzy Maciak. Podczas spotkania jego zastępca Wiesław Golański przedstawił strukturę i organizację Związku OSP RP oraz zasady funkcjonowania ochotniczych straży pożarnych w Polsce. Z kolei st. bryg. Ireneusz Królik z KG PSP w Warszawie wyjaśnił strażakom z Białorusi czym jest i jak działa Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Na koniec goście otrzymali figurę św. Floriana oraz upominki od Związku OSP RP. Następnie udali do Głuchowie gdzie mieli okazję zobaczyć remizę i sprzęt tamtejszych ochotników. Kolejnym punktem dnia była wizyta delegacji w Wytwórni Umundurowania Strażackiego w Brzezinach oraz odwiedzili remizę OSP Lipiny. Podczas odwiedzania poszczególnych OSP strażakom z Białorusi towarzyszy prezes ZG ZOSP RP Waldemar Pawlak. W dniu 26 listopada Białorusini odwiedzili Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego w Kaliszu oraz zwiedzili strażnicę naszej jednostki OSP w której zapoznali się ze sprzętem do działań ratowniczo-gaśniczym oraz sposobem alarmowanie druhów . Ostatniego dnia odbyło się spotkanie podsumowujące wizytę, oraz poczynione zostaną plany co do dalszej współpracy.

Tekst: R. Ślązak Foto: archiwum ZG OSP RP
Komora dymowaDnia 22.11.2014r. druhowie z naszej jednostki udali się do Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi z/s w Sieradzu na test w komorze dymowej i ćwiczenia doskonalące w komorze rozgorzeniowej. Test w komorze dymowej składał się z 5 etapów. Każdy druh musiał dostać pozytywną opinię lekarza, który przed rozpoczęciem ćwiczenia przeprowadził krótkie badanie. Uczestnicy biorący udział w teście zobowiązani byli mieć na sobie ubranie bojowe oraz aparat do ochrony dróg oddechowych. Poszczególne elementy testu to:
- ergonometr taśmowy - 5min, 9 km/godz.
- młot uderzeniowy - 25 razy
- drabina bez końca - 20m.
- ścieżka treningowa w komorze dymowej - 70m.
- młot uderzeniowy - 25 razy
Nasi druhowie w składzie: Anna Bykowska, Dominik Wolski, Jacek Szymański i Maciej Janiczek przeszli test pozytywnie co dało im przepustkę do ćwiczenia w komorze rozgorzeniowej, które składało się z dwóch części. Część teoretyczna czyli przedstawienie i omówienie zjawisk fizykochemicznych występujących podczas pożarów wewnętrznych oraz taktyki i techniki prowadzenia w tych warunkach działań ratowniczo-gaśniczych. Część praktyczna czyli ćwiczenia w komorze rozgorzeniowej w warunkach otwartego ognia, zadymienia i oddziaływania promieniowania cieplnego. Takie szkolenia pozwolą naszym druhom stawać się coraz bardziej profesjonalnymi w działaniach gaśniczych, które wymagają dużej odwagi i determinacji.


Tekst i foto: A. Bykowska
Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowymW 23.11.2014r o godz. 9, w budynku naszej remizy odbyło się szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym przeprowadzone przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Koluszkach. W szkoleniu brali udział druhowie jednostek będących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym z gminny Tuszyn i Rzgów. Przeprowadzone ono zostało według programu zawartego w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 6 lipca 2010r, „w sprawie kierowania ruchem drogowym”. Cześć teoretyczną poprowadził Z-ca Dowódcy JRG Koluszki asp. sztab. Grzegorz Markiewicz, następnie pokazał film szkoleniowy. W spotkaniu uczestniczyli Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Koluszkach, którzy przedstawiali przykłady doświadczeń jakie ich spotkały w pracy oraz odpowiadali na zadawane przez uczestników szkolenia pytania. W podwyższeniu swoich kwalifikacji uczestniczyło 5 druhów z naszej OSP Tuszyn: Anna Bykowska, Maciej Janiczek, Kazimierz Sochacki, Rafał Ślązak,Dominik Wolski.


Tekst: R. Ślązak
Kolejny groźny wypadek w Głuchowie- DK-1W dniu 7 listopada 2014r nasza jednostka była dwukrotnie dysponowana przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Koluszkach do zdarzeń w miejscowości Głuchów na 378 i 379 km DK-1. Do pierwszego zdarzenia alarmowani zostaliśmy o godz. 7.30 do neutralizacji płynów samochodowych będącymi następstwem kolizji drogowej Citroena Berlingo i Renault Master w którym doszło do przebicia chłodnicy i wycieku płynu chłodniczego. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz neutralizacji plamy. W działaniach uczestniczył jeden zastęp OSP Tuszyn GBARt 2,5/16, 4 osoby, Policja 1 radiowóz 2 osoby oraz przedstawiciel GDDK i A, której zostało przekazane miejsce zdarzenia. Czas działań ok. 40 min.
Drugie zdarzenie, do którego zostaliśmy zadysponowani tego samego dnia o godz.16.55 do Głuchówa było dużo poważniejsze. Zgłoszenie dotyczyło wypadku tira i samochodu dostawczego, w którym są dwie osoby uwięzione. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że kierujący Mercedesem Vito nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu wyjeżdżając z ul. Długiej wprost pod nadjeżdżający ciągnik siodłowy marki Volvo z podpiętą cysterna do przewozu rzeczy sypkich. W skutek silnego uderzenia przez nadjeżdżający zestaw, Mercedesa odwróciło o 180 stopni i wyrzuciło na chodnik. Na poszkodowani po wstępnym zbadaniu przez lekarza ZRM zostali zabrani do szpitali, a Policja rozpoczęła procedury ustalania przebiegu wypadku. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji poszkodowanych przy pomocy noszy typu „deska ”, uprzątnięciu z jezdni elementów karoserii i szkła oraz uprzątnięciu towaru, który wypadł z Vito w skutek zderzenia się z tirem. Przez cały okres działań ratowniczych występowały utrudnienia w ruchu na nitce w kierunku Łodzi, a w pierwszej fazie działań droga została całkowicie zablokowana na czas ok 40 min. W działaniach brał jeden zastęp OSP Tuszyn GBARt 2,5/16, 4 osoby, jeden zastęp OSP Wodzinek GBA 2,5/16, dwa zastępy JRG Piotrków Tryb. GBARt 2,5/16 i SCRt i jeden zastęp JRG Koluszki GLBARt 1/25, 4 osoby, Policja 3 radiowozy, 4 osoby, dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego. Łączny czas działań 195 min.


Tekst i foto: R. Ślązak
Wypadek w GłuchowieW dniu 10 października 2014r. ok. godz. 8.15 nasi ratownicy zostali zadysponowani przez PSK w Koluszkach do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych w miejscowości Głuchów na DK-1 przy Centrum Hurtowym „Medax”. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Zespół Ratownictwa Medycznego udzielał pomocy kierowcy samochodu marki Renault Clio, z którym podróżowały trzy osoby w podeszłym wieku. Drugą osobą poszkodowaną była pasażerka Clio, która siedziała za kierowcą. Pasażer siedzący z boku w Renault oraz kierowca poszkodowanego Forda Mondeo nie odnieśli obrażeń. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pomocy ZRM w ewakuacji dwójki poszkodowanych przy pomocy deski ortopedycznej. Obie poszkodowane osoby zostały przetransportowane do szpitali z urazami kręgosłupa oraz ogólnymi potłuczeniami. Na miejscu policja kierowała ruchem oraz prowadziła czynności śledcze mające na celu ustalenie przebieg zdarzenia. Z wstępnych ustaleń wynika, że kierujący Mondeo zahamował przed przejściem dla pieszych, a kierujący Renault nie zachował należytej ostrożności i uderzył w tył Forda. W działaniach brał udział jeden zastęp OSP Tuszyn GBARt 2,5/16, 6 osób, JRG Koluszki GLBArt 1/2,5, 4 osoba, 2 Zespoły RM 6 osób, 3 radiowozy 5 osób. Łączny czas działań ok. 160 min.

Tekst i foto: R. Ślązak
Wygenerowano w sekund: 0.07 190,121 Unikalnych wizyt