April 20 2014 08:04:32
Nawigacja
· Aktualności
· OSP Tuszyn
· Historia
· Zarząd OSP
· MDP
· ICEO
· Sala OSP
· Linki
· Galeria
· Nowa Galeria
· Filmy
· Kontakt
Wypadek na DK nr 1W dniu 24.03.2014r. o godz. 17.32 zostaliśmy zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Koluszkach do wypadku drogowego, który miał miejsce na 382 km DK-1 w miejscowości Głuchów. Dyżurny PSK przekazał informację, że doszło do zderzenia samochodu ciężarowego i osobowego, w którym znajduję się osoba uwięziona. Do wypadku doszło w okolicy skrzyżowania autostrady A-1 z DK-1 gdzie w związku z budową jest zamontowana tymczasowa sygnalizacja świetlna. Do wypadku doszło gdy kierujący samochodem osobowym marki Opel Astra z niewyjaśnionych przyczyn ok. 30 przed sygnalizacją świetlną zjechał na prawy pas ruchu i uderzył w tył ciągnika siodłowego marki Volvo wraz z naczepą. W skutek zderzenia ranny został 21 letni kierowca Opla Astry, który wbił się pod naczepę ciągnika odjeżdżającego ze skrzyżowania. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastępu z OSP Tuszyn osoba poszkodowana znajdowała się już w karetce ZRM. Z obrażeniami głowy i ogólnymi potłuczeniami sprawca wypadku trafił do piotrkowskiego szpitala. Nasze działania w tym momencie polegały za zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odcięciu zasilania i zakręceniu butli z gazem w samochodzie osobowym oraz neutralizacji płynów samochodowych po przez sorpcję. W działaniach brał jeden zastęp naszej OSP GBARt 2,5/16 w sile 6 osób. Na miejsce dojechały jeszcze po jednym zastępie OSP Wodzinek, OSP Srock, Policja 3 radiowozy, ZRM, pracownicy techniczni GDDKiA oraz JRG Koluszki GBA 2/16, 3 osoby, którego dowódca przejął dowodzenie nad działaniami podtrzymując wcześniejsze decyzję. Łączny czas naszych działań 135 min.Tekst: R. Ślązak, Foto: M. Jakubowski
Prezentacja sprzętu ratowniczegoW dniu 11.02.br o godz. 14 w naszej OSP odbyła się prezentacja firmy Fire-Max, która zajmuje się dystrybucją profesjonalnego sprzętu ratowniczego dla straży pożarnych. Współpracuję ze znanymi markami na świecie takimi jak Magirus, Hornet, Vetter, Cutters Edge, Leader czy Lukas. To właśnie tej ostatniej firmy mieliśmy możliwość zapoznania się z najnowszymi urządzeniami z serii eDRAULICŸ, które to napędzane są energią elektryczną skondensowaną w wymiennych akumulatorach. Mieliśmy tez możliwość użycia sprzętu ratownictwa technicznego napędzanego tradycyjnie przy pomocy pompy hydraulicznej o napędzie spalinowym. Na placu jednostki do prezentacji został przygotowane dwa samochody osobowe uzyskane z miejskich złomowisk na których mieliśmy możliwość zapoznania się nowymi technikami cięcia karoserii, sprawdzenia siły cięcia i rozpierania, a także z parametrami urządzeń firmy Lukas. Prezentację prowadził Pan Mateusz, dyrektor oddziału W-wa Fire-Max, zaś nasi druhowie przećwiczyli swoją wiedzę oraz zapoznali się z eDRAULICŸ. Pragniemy podziękować firmie Fire-Max za inicjatywę takiej prezentacji dla naszej jednostki, w szczególności Pani Halinie i Panu Mateuszowi.

Tekst: R. Ślązak, Foto: archiwum OSP Tuszyn
Groźny pożar w bloku mieszkalnymDnia 15 lutego doszło do kolizji dwóch samochodów w Tuszynie na skrzyżowaniu ulic Brzezińskiej i Polnej. W wyniku tego zdarzenia obrażenia odniosły dwie osoby, które po przebadaniu przez ZRM odmówiły hospitalizacji. W tym zdarzeniu udział brały również udział zastępy z JRG 7 Łódź i JRG Koluszki. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i pojazdów biorących udział w kolizji, sorpcji i neutralizacji płynów eksploatacyjnych oraz kierowanie ruchem. Kolejnym zdarzeniem był pożar, do którego doszło ok. godziny 2 w nocy na ul. Wysokiej. Pożar rozwinął się w pomieszczeniach piwnicy i został zauważony przez mieszkańców bloku kiedy możliwości ewakuacji klatką schodową ze względu na duże zadymienie i wysoką temperaturę były bardzo utrudnione. W związku z czym, cześć mieszkańców ewakuowała się samodzielnie przez okna za pomocą znalezionych drabin. Przybyłe na miejsce zdarzenia jako pierwsze zastępy GBARt 2,5/25 i SCD-37 z JRG 7 przystąpiły do ewakuacji znajdujących się w oknach mieszkańców za pomocą drabiny mechanicznej. Ewakuowanym osobom pomocy udzielił obecny na miejscu zdarzenia Zespół Ratownictwa Medycznego, jedno dziecko zostało hospitalizowane. Równocześnie z ewakuacją mieszkańców prowadzono działania gaśnicze polegające na podaniu prądów wody w natarciu na palące się przedmioty zmagazynowane w piwnicach. Do zdarzenia zadysponowane zostały zastępy z JRG Koluszki, OSP Tuszyn, OSP Tuszyn Las i JRG 7 Łódź. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji mieszkańców, podawaniu środków gaśniczych, oddymianiu i przewietrzaniu pomieszczeń. Na miejsce zdarzenia przybył Burmistrz Miasta Tuszyna i Zastępca Komendanta Powiatowego PSP powiatu łódzkiego wschodniego. Po przewietrzeniu pomieszczeń i kontroli stanu powietrza lokatorzy powrócili do mieszkań.

Tekst i foto: Ł. Wymysłowski
Brak prawidłowej wentylacji przyczyną podtruciaDnia 24.01.2014r. kilka minut przed godziną 11 zostaliśmy zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Koluszkach do podtrucia tlenkiem węgla na ulicę Szpitalną w Tuszynie. Na miejsce niezwłocznie udaliśmy sie zastępem GBARt 2,5/16. Przed przyjazdem pierwszych zastępów na miejscu był już Zespół Pogotowia Ratunkowego, który udzielił pomocy ok. 3 letniemu dziecku oraz jego matce a następnie przetransportował do szpitala. Wysokie stężenie CO2 było spowodowane uruchomionym agregatem prądotwórczym w kotłowni. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenie oraz przewietrzeniu mieszkań trzykondygnacyjnego budynku. Siły i środki: OSP Tuszyn GBARt 2,5/16, JRG Koluszki GCBA 5/40 i JRG 7 Łódź GBARt 2,5/25. Czas działań: 145 min.

Tekst i foto: D. Chrustowski
Kolizja na stacji paliw


W dniu 19.01.2014r. około godziny 19:20 zostaliśmy zadysponowani przez stanowisko kierowania do kolizji na stacji benzynowej LOTOS w miejscowości Kruszów. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się że ciągnik siodłowy IVECO z naczepą nie zachował należytej ostrożności co spowodowało poślizg i efekcie uszkodznie władzów od zbiorników paliwowych. W zdarzeniu brały udział rownież 2 inne pojazdy: Volkswagen Golf i Citroen Picasso. VW Golf został uderzony przez ciągnik, następnie osobówka uderzyła w Citroena, który zatrzymał sie w budynku stacji paliw. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uprzątnięciu karoserii rozbitych pojazdów oraz neutralizacji wylanych płynów. W akcji brały dział: 1 zastęp OSP Kruszów GCBA 5/32, 1 zastęp OSP Tuszyn GBARt 2,5/16, 1 zastęp JRG Koluszki SLRt, 2 zastępy JRG 7 Łódź GBARt 2,5/25 i GCBAPrRt 5/40/750 oraz Policja. Czas działań 100 min.


Tekst: D. Chrustowski, Foto: M. Janiczek
Usuwanie skutków orkanu KsaweryW wyniku przechodzącego przez województwo łódzkie w dniach 5-8.11.2013 orkanu „Ksawery” doszło do 1450 zdarzeń. Jednostki naszego powiatu wyjeżdżały 75 razy natomiast OSP Tuszyn zanotowała w tym czasie 18 zdarzeń w tym 2 pożary. Silny wiatr powodował łamanie się konarów, gałęzi oraz całych drzew:
- stwarzając zagrożenie dla budynków mieszkalnych i gospodarczych,
- powodując zablokowanie jezdni, wjazdów do posesji
- zrywając linie energetyczne i telefoniczne.
Przy usuwaniu skutków orkanu brało udział w sumie 20 ratowników naszej jednostki.
Na terenie gminy Tuszyn działały również jednostki OSP Tuszyn Las, OSP Kruszów, OSP Wodzinek.


Tekst: M. Wymysłowska, Foto: K. Druszcz
Podnoszenie kwalifikacjiGratulujemy 9 druhom naszej jednostki, którzy pozytywnie zdali egzamin przeprowadzony przez Urząd Dozoru Technicznego i uzyskali uprawnienia w zakresie obsługi podestów ruchomych samojezdnych. Zdobyte kwalifikacje pozwolą im pracować na stanowisku operatora podnośnika koszowego. Podnośniki w straży wykorzystywane są przy pożarach dachów, poddaszy, wyższych kondygnacji a także usuwania skutków wichur np. gałęzi drzew z linii energetycznych czy telefonicznych oraz usuwania zwisających sopli z dachów. Zdobyte kwalifikacje z pewnością przydadzą się naszym strażakom podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.


Tekst: M. Wymysłowska, Foto: R. Ślązak
Inspekcja gotowości bojowej OSP TuszynW dniu 21.11.2013r. o godz. 17.45 odbyła się kontrola gotowości bojowej naszej jednostki OSP. Inspekcja została przeprowadzona przez specjalistę ds. operacyjnych – mł. kpt. Sylwestra Norwińskiego oraz asp. Krzysztofa Puchalskiego z-cę d-cy zmiany KP PSP w Koluszkach na podstawie art. 13 ust. 7pkt 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009r. Nr 12,poz. 68 i Nr 18, poz. 97)* oraz § 2 pkt. 3 Zarządzenia nr 6 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 21 czerwca 2006r. w sprawie sposobu przeprowadzania inspekcji gotowości operacyjnej podmiotów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego ( Dz. Urz. KG PSP z 2006r. Nr 1, poz. 5 za zm. ¹⁾). Alarmowanie jednostki odbyło się w czasie 5.24 sek. co dało nam 9 pkt. na 10 możliwych. Kontrolujący sprawdzili stan techniczny pojazdów, innego sprzętu silnikowego oraz sprzętu łączności. Ponadto wyposażenie strażaków ratowników w odzież ochronną i uprawnienia do prowadzenia pojazdów ratowniczych, tu zdobyliśmy maksymalną ilość punktów. Niestety pewne braki w dokumentacji nie pozwoliły nam zdobyć maksymalnej ilości punktów w kolejnym punkcie inspekcji. Kolejnym bardzo ważnym punktem kontroli było wykonanie ćwiczenia bojowego. Nasi druhowie mieli do wykonania złożone ćwiczenie składającego się z 5 etapów, a mianowicie rozpoznanie, dotarcie do osoby poszkodowanej i ewakuacja w miejsce bezpieczne, udzielenie KPP i przekazanie poszkodowanego ZRM, ugaszenie pożaru i przeszukanie pomieszczeń. Tu wypadliśmy bardzo dobrze zdobywając maksymalną ilość punktów. Bardzo przydatny okazał się nowo nabyty zestaw ratownictwa medycznego, który jest rozszerzony m. in. o większą ilość opatrunków hydrożelowych stosowanych na oparzenia ciała. Podsumowując na 50 możliwych punktów zdobyliśmy 48 co świadczy o tym, że jesteśmy dobrze przygotowani do działań ratowniczo-gaśniczych i mieszkańcy Tuszyna mogą czuć się bezpiecznie.


Tekst: R. Ślązak, Foto: S. Norwiński
Płonący samochód na A-120 października 2013 roku doszło do wypadku w Głuchowie na zjeździe z drogi A1. Kierujący mercedesem jadący od strony Piotrkowa Trybunalskiego 31-letni mężczyzna w wyniku nadmiernej prędkości uderzył w bariery rozdzielające pasy jezdni, następnie wjechał na skarpę gdzie auto zapaliło się. W pojeżdzie znajdowało się 6 pasażerów: 3 kobiety i 3 mężczyzn w wieku od 16 do 31 lat. Wszystkim udało się opuścić auto zanim całe zajęło się ogniem, troje z nich zostało z ogólnymi obrażeniami przewiezione do szpitali w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim. Kierowca mercedesa będący pod wpływem alkoholu próbował opuścić miejsce zdarzenia, jednak policji udało się go szybko zatrzymać. W wypadku brało udział jeszcze auto, na skutek uderzenia mercedesa w barierki, te uszkodziły opla jadącego w przeciwległym kierunku. Jadąca oplem 3 osobowa rodzina nie odniosła obrażeń, auto jednak nie nadawało się do dalszej jazdy.


Tekst: M. Wymysłowska, Foto: R. Ślązak
Wypadek na DK-16 października 2013 w godzinach popołudniowych w Tuszynie na skrzyżowaniu ulicy Rzgowskiej z Aleją Jana Pawła II (odcinek DK-1 przebiegający przez teren miasta Tuszyn) doszło do groźnego wypadku, w którym zostało poszkodowanych 6 osób. Kierująca fordem fiesta nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu w wyniku czego zderzyła się czołowo z samochodem marki volkswagen golf, którym jechały cztery kobiety. Wszystkie osoby biorące udział w wypadku wymagały przewiezienia do szpitala. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane 4 Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Najcięższych obrażeń doznał pasażer fiesty, którego uwolnienie z samochodu wymagało użycia przez strażaków sprzętu hydraulicznego oraz rozcięcia karoserii. Po wydobyciu poszkodowanego z auta został on przetransportowany do szpitala przez śmigłowiec LPRu. W wyniku wypadku na ponad trzy godziny zablokowany został jeden pas ruchu drogi krajowej co spowodowało powstanie ogromnych korków.
Na miejscu zdarzenia działały zastępy z OSP Tuszyn, OSP Tuszyn Las, JRG 7 Łódź, JRG Koluszki.Tekst: M. Wymysłowska, Foto: A. Weiss
Miejsko Gminne Zawody Pożarnicze w TuszynieW niedziele 16 czerwca br. odbyły się Miejsko - Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. O godz. 14 jednostki z gminy Tuszyn zebrały się na Stadionie Miejskim w Tuszynie Lesie. Zawody zostały rozegrane w konkurencjach, sztafeta pożarnicza 7x50m z przeszkodami oraz ćwiczeniu bojowym, natomiast drużyny młodzieżowe startowały według regulaminu CTIF. W pierwszej kolejności nastąpiło losowanie pozycji startowych. Pierwszą konkurencję, czyli bieg sztafetowy rozpoczęły Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Następnie ta samą konkurencję, tylko z innym poziomem trudności pokonały zawodniczki z grupy C oraz grupa A, czyli Panowie. Po biegu sztafetowym nastąpiło ćwiczenie bojowe. Kolejność startów była taka sama.

Klasyfikacja generalna zawodów:
Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – dziewczęta:
1 miejsce – OSP Tuszyn
2 miejsce – OSP Tuszyn Las
Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – chłopcy:
1 miejsce – OSP Tuszyn
GRUPA C :
1 miejsce – OSP Tuszyn-Kruszów
2 miejsce – OSP Wola Kazubowa
GRUPA A :
1 miejsce – OSP Jutroszew
2 miejsce – OSP Górki Duże
3 miejsce – OSP Tuszyn

W trakcie trwania zawodów doszło do groźnego wypadku na skrzyżowaniu ulic Pułaskiego i Domowicza. Jadący fiatem brava nie ustąpił pierwszeństwa jadącym oplem astrą w wyniku czego 5 osób w tym dwoje dzieci zostało przewiezione do szpitala.Tekst: A. Bykowska, Foto: M. Wymysłowski
Zawody Sikawek Konnych na Górnym Śląsku9 czerwca razem ze strażakami z Kruszowa braliśmy udział w X zawodach Sikawek Konnych na Górnym Śląsku w Szemrowicach. W zawodach wystartowały 43 ekipy stażackie. Wszyscy mieli do pokonania tor przeszkód, następnie ewakuację osoby ze strefy zagrożonej, oraz przystąpienie do gaszenia pożaru.Zawody rozegrały się w 4 kategoriach: sikawki konne kobiety, sikawki przenośnie kobiety, sikawki konne mężczyźni, sikawki przenośne mężczyźni.Po zawodach obył się pokaz gaszenia pożaru nowoczesnymi samochodami gaśniczymi aby widzowie mogli sobie porównać jak wyglądało gaszenie pożarów 100 lat temu a jak to wygląda teraz. Zajęliśmy 8 miejsce w kategorii sikawek przenośnych, zawody rozegrały się przy pięknej słonecznej pogodzie w atmosferze pikniku rodzinnego, gdzie zarówno uczestnikom jak i widzom chodziło bardziej o ciekawe widowisko i zabawę niż o zrobienie wyników. Wyniki będą liczyć się za tydzień w gminnych zawodach sportowo pożarniczych na stadionie miejskim w Tuszynie.


Tekst: M. Wymysłowska, Foto: Mirosław Dragon, www.nto.pl
Strażacy z OSP Tuszyn po raz kolejny w Boleszkowicach


8 czerwca delegacja strażaków z naszej jednostki została zaproszona do wzięcia udziału w obchodach 20- lecia współpracy polsko – holenderskiej w Boleszkowicach. Współpraca miedzy gminami Boleszkowice a Overbetuwe w Holandii pozwala na wymiany doświadczeń między samorządami. W ramach współpracy dzieci jeżdżą ma wymiany miedzy gminami, strażacy dzielą się doświadczeniami, w razie zagrożenia np. powodzią jedni drugim starają się jak najlepiej pomóc. Spotkanie w Urzędzie Gminy Boleszkowice miało na celu podsumowanie oraz podziękowanie za minione 20 lat współpracy pomiędzy strażakami z Polski i Holandii.


Tekst: M. Wymysłowska
XX Międzynarodowy Zlot Gwiaździsty Strażaków EuropyPo raz trzeci strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej uczestniczyli w XX Międzynarodowym Zlocie Gwieździstym Strażaków Europy. Zlot ten odbywa się raz na dwa lata w różnych miejscach w Europie, poprzedni XIX Zlot odbywał się w Słubicach i Frankfurcie, był organizowany wspólnie przez stronę polską i niemiecką. W tym roku strażacy spotkali się w miejscowości St. Kanzian Am Klopeiner See w Austrii w dniach 23-26 maja 2013 r. W zlocie uczestniczyli strażacy zawodowi, strażacy ochotnicy, sympatycy, oraz osoby działające na rzecz ochrony przeciwpożarowej w sumie ok. 4 000 osób. Podczas czterech dni odbywały się liczne konferencje, spotkania, pokazy ratownicze. Najważniejszym punktem imprezy był tradycyjny przemarsz wszystkich uczestników przez miasto, oraz parada zabytkowych samochodów pożarniczych. OSP Tuszyn jako jedna z około dziesięciu jednostek reprezentowała Polskę. Towarzyszyli nam strażacy z Warszawy i Raszyna, którzy na zlot przywieźli z Polski sikawkę parową oraz dwa zabytkowe samochody pożarnicze.
Ciekawą atrakcja były pokazy pilota akrobacyjnego vice mistrza świata Red Bull Air Race World Championship.
Otrzymaliśmy już zaproszenie na kolejny zlot, który odbędzie się w Wetzikon w Szwajcarii w maju 2015 roku.


Tekst i foto: M. Wymysłowska
IX Pielgrzymka Strażacka Drogą PapieskąDrugiego czerwca 2013r. nasza jednostka po raz kolejny wzięła udział w Pielgrzymce Strażackiej Drogą Papieską Krzeptówki - Ludźmierz. Po przejechaniu kilku kilometrów dotarliśmy do Sanktuarium Maryjnego w Ludźmierzu gdzie odbyła się msza poświecona wszystkim druhom działajacych zarówno w szeregach OSP jak i PSP. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie OSP w Zębie w której to znajduje się Izba Pamięci. Pielgrzymka ta ma coraz wieksze zainteresowanie.Z każdym rokiem jest nas coraz wiecej, w tym roku pojawiło sie ponad 160 samochodów strażackich i ponad 2000 strażaków.


Tekst i foto: D. Chrustowski
Wygenerowano w sekund: 0.01 120,271 Unikalnych wizyt